‘Zie Ik kom spoedig’, Jezus maakt duidelijk dat de mensen op aarde nog maar weinig tijd hebben om een keuze te maken. De woorden hebben betrekking op het Oude Testament. Jesaja 40:10/ Jesaja 61:11.
“Hij komt met kracht, Zijn arm zal heersen, Zijn loon heeft Hij bij zich, Zijn beloning gaat voor Hem uit.”
‘Want zoals de aarde haar gewassen voortbrengt, zoals een tuin het gezaaide laat ontkiemen, zo laat God de Heer gerechtigheid ontkiemen en glorie voor het oog van alle volken.’
Kiemende zaden – de kracht spettert er vanaf
Jezus is Degene die de rol van Rechter vervult, dezelfde rol die God in het Oude Testament heeft.( Handelingen 10:42/ 17:31)
“Hij heeft ons opgedragen daarvan getuigenis af te leggen en aan het volk bekend te maken dat Hij het is die door God is aangesteld als Rechter over de levenden en doden.”
‘Want Hij heeft bepaald dat er een dag komt waarop Hij een rechtvaardig oordeel over de mensen zal laten vellen door een Man die Hij voor dat doel heeft aangewezen. Het bewijs dat het om deze Man gaat, heeft Hij geleverd door Hem uit de dood te doen opstaan.’
Jezus kon spreken over ‘Mijn loon’, omdat Hij Degene is die het loon bepaald en toekent. Het feit dat Hij het loon bij Zich heeft wijst erop dat er bij Zijn terugkomst geen uitstel meer zal zijn. ( Openbaringen 10:6)
‘Zowaar de Schepper van de hemel en alles wat daarin is, en van de aarde met alles wat daarop is, en de zee met alles wat daarin is tot in eeuwigheid leeft: het is de hoogste tijd!’
Terwijl het woord ‘loon’ vaak een positieve klank heeft (Openbaringen 11:18), zal Christus als Rechter -afhankelijk van iemands daden- positief of negatief oordelen.
Hij vergeldt iedereen zoals zijn werk is. Bij ‘werk’ moet hierbij gedacht worden aan iemands leven als één geheel. Het Nieuwe Testament heeft het over goede werken als vrucht van het geloof.( Romeinen 6 )
Nadat Jezus zich in het vorige vers als Rechter voorstelde, maakte Hij hierna duidelijk waarom deze hoge positie Hem toekomt. In het Oude Testament is de Heere God de Rechter, maar hier heeft Christus dezelfde positie ontvangen als God. Johannes illustreerde dat door het noemen van titels die al eerder in Openbaringen voorkwamen. Daar werden ze afwisselend gebruikt voor God ( Openbaringen 1:17/2:8/ 3:14). Het gaat hierbij om drie paren van titels die uitersten noemen. De gedachte die daarachter ligt is dat Christus ook alles wat daartussen ligt omvat.
Wie het begin en het einde vormt, omvat ook alles wat daar tussen ligt en controleert het geheel.
‘Toen ik Hem zag viel ik als dood aan Zijn voeten, maar Hij legde Zijn rechterhand op mij en zei: Wees niet bang, Ik ben de Eerste en de Laatste, Ik ben degene die leeft. Ik was dood maar Ik leef, nu en tot in eeuwigheid. Ik heb de sleutels van de hel en van de dood.’
Jezus, die in elk geval spreekt in Openbaringen 22: 12,13 en 16 is waarschijnlijk ook hier aan het woord. Hij spreekt de laatste zaligspreking van het boek Openbaringen uit. ( vgl. vers 7 en Openbaringen 14:13). “ Zalig zijn zij die Zijn geboden doen opdat hun macht zij aan de Boom des levens en zij door de poorten mogen ingaan in de stad / Gelukkig zijn zij die hun kleren wassen, ze kunnen over de Levensboom beschikken en zullen de stad door de poorten binnengaan.”
Het woord ‘wassen’ staat in de duratieve vorm, dat betekent dat het om een doorgaande handeling gaat. Het slaat niet op het eenmalig afwassen van de zonden wanneer iemand tot geloof komt, maar op het voortdurend ontvangen van vergeving door de gelovigen ( 1 Joh.1:7). Zij wassen zelf hun kleren, dat wil zeggen dat zij zich de vergeving toe-eigenen.
Het resultaat van deze attitude / levenshouding is dat ze een volmacht krijgen, een recht op de boom van het leven, en door de poorten de stad binnen mogen gaan.
De beeldspraak over de Boom van het Leven ( Genesis 2:9/ 3: 22-24), en over de poorten van het nieuwe Jeruzalem ( Jesaja 26:1,2/ Jesaja 60/ Jesaja 62:6-12 ) vinden we ook terug in Openbaringen 21:1/ 22:5.
Bij de Boom van het leven wordt gedoeld op het eten van zijn vrucht waardoor de mensen het eeuwige leven ontvangen. De poorten vormen de enige toegang tot de stad ( Openbaringen 21: 12). De stad die het beeld is van redding en verlossing van de mensziel!